Facebook Denizli Uğur Dershanesi
İnstagram Denizli Uğur Dershanesi
Twitter Denizli Uğur Dershanesi
KİŞİYE ÖZGÜ ÖĞRETİM MODELİ / UĞUR-TV
UĞUR-TV


“Nerede ve Ne Kadar Tekrar Yapabilirim”

Nasıl ve nerede tekrar yapacaksın?

Uğur TV'de istediğin zaman, istediğin yerde, istediğin dersi, istediğin konuyu konusunda uzman öğretmenlerden dinleyebilir, tekrar edebilir, soru çözebilirsin.


KİŞİYE ÖZGÜ ÖĞRETİM’İN TEKNOLOJİ AYAĞI-“UĞUR TV”

Uğur Eğitim Kurumları Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Ziya Alpay’la Uğur TV hakkında konuştuk.

Kişiye Özgü Eğitim’ bir başka yeniliği de beraberinde getiriyor: ‘Uğur TV’. Bize bu konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Son yıllarda Internet üzerinden video yayını herkesin gündeminde. Biz de Türkiye’de özellikle ADSL kullanımının, yani geniş bant Internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber, bu iletişim teknolojisini eğitim sektöründe en verimli şekilde uygulamaya çalıştık. Adına da Uğur TV dedik.

İlk işlem adımımız, Uğur Dershanelerinin uzman öğretmenlerinden, yıl boyunca anlattıkları dersleri, konu başlıklarına ayırmalarını istemek oldu. Ortaya 1400 başlık çıktı. Bu başlıklar tüm derslere ait üç yıllık lise müfredatını içeriyor. Sonra bu 1400 konu başlığını, birbirinden bağımsız şekilde öğretmenlerimize anlattırdık ve videoya kaydettik. Elimizde 1400 adet konu anlatım videosu oldu. Bunlar, bizim sunucumuzda yayına hazır bir şekilde bekliyorlar.

Bizim son iki yıldır üzerinde çalıştığımız çok özel bir otomasyon sistemi var. Son bir yıldır da yirmi beş şubemizde bu sistem uygulanıyor. Bu otomasyon sistemi öğrenciye kayıt aşamasında bir kullanıcı adı ve şifre veriyor. Ayrıca öğrencinin bu 1400 konu başlığında hangi soruları çözdüğünü ve yanıtlarındaki doğruluk oranını da veri bankasında saklıyor.

Öğrencimiz www.ugur.tv web sitesine girip kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme ulaştığında, sunucu otomasyon sistemiyle elde edilen öğrenciyle ilgili bilgilere dayanarak öğrencinin eksik konularına ait konu anlatım videolarını öğrencinin önüne çıkarıyor. Öğrenci Internet’e girdiği herhangi bir yerden yedi gün yirmi dört saat boyunca bu konu anlatım videolarını izleyebiliyor.

Otomasyon sistemimiz içeriğinde bir de soru bankasını barındırıyor. Öğretmenlerimiz bu soru bankası için çeşitli konu başlıklarında ve zorluk derecelerinde sürekli olarak sorular hazırlıyorlar. Konu anlatımının sonrasında sistem bu soru bankasına bağlanarak rehberlik sistemimizden gelen bilgiler ışığında öğrenci için uygun bir sınav hazırlıyor ve öğrenciyi sınava tabi tutuyor. Öğrencinin hangi soruları çözmüş olduğu da sunucuda kayıtlı olduğu için öğrenci her zaman yeni sorularla karşılaşıyor. Öğrenci konuyla ilgili belli bir başarı düzeyine ulaşana kadar bu döngü devam ediyor.

Peki başarı kriteri nasıl belirleniyor?

Başarı kriterleri her öğrenci için ayrı ayrı rehberlik servisi tarafından belirleniyor. Örneğin, bir öğrenci zirveye oynuyordur, onun için başarı kriteri, sorulacak soruların zorluk derecesi ona göre olacak. Ayrıca sistem, öğrencinin o anki durumunu rehber öğretmenine de bildirecek. Yani öğrenci istenilen başarı düzeyine bir türlü ulaşamıyorsa, o noktada sistem öğretmenleri devreye sokup başka bir yol bulunmasını sağlıyor. “Kişiye Özgü Öğretim”in getirdiği en önemli kolaylık da bu zaten. Her bireye uygun eğitim modelinin belirlenmesi ve uygulanması sağlanıyor. Elbette büyük bir teknolojik altyapı olmadan bunu gerçekleştirmek imkansız.

Uğur TV’de sadece ders içerikli programlara mı yer veriliyor?

Hayır. Uğur TV, normal bir televizyon yayını yapabilecek kapasiteye sahip. Biz bunu eğitim amaçlı kullanıyoruz. Hem öğrencinin hem de velilerin eğitilmesine çalışacağız. Uğur Kariyer Merkezi’nde sürekli olarak öğrencilere ve velilere yönelik paneller ve sempozyumlar düzenleniyor. Bu paneller ve sempozyumlar çeşitli rehberlik konularını içeriyor. Ama öğrenci ve veli sayısının çokluğu düşünüldüğünde, herkese ulaşmanın ne kadar güç olduğu ortaya çıkıyor. Yayın televizyondan bile gerçekleştirilse, yayın saatinde tüm veliler ve öğrenciler televizyon başında olamayacağı için yine herkese ulaşmak mümkün olmayacaktır. Ama bu sistemle öğrenci ya da veli, istediği saatte, istediği yerde Internet’e girerek rehberlik yayınlarına ulaşabilecek.

Uğur TV Uğur Dershanesi öğrencilerinin yaşamını gerçekten kolaylaştıracak. Peki önümüzdeki dönemde buna benzer başka gelişmeler olacak mı?

Aslında bizim uzun süredir üzerinde çalıştığımız dört beş tane proje var. Fakat bunları henüz çok gizli tutuyoruz. Uygulamalarının başlaması için bazı koşulların oluşmasını bekliyoruz. Çünkü bir projenin uygulanabilmesi, o proje için gerekli altyapının var olmasına da bağlı. Uğur TV bizim iki yıl kadar önce hazırlamış olduğumuz bir projeydi. Ama uygulamaya geçirebilmemiz için geniş bantlı Internet kullanımının yaygınlaşması gerekti.

Peki en azından birkaç ipucu veremez misiniz?

Şunu söyleyebilirim sadece, son dönemde ağırlıklı olarak cep telefonları ve onların getirdiği teknolojiler üzerinde çalışıyoruz.

Ben kendim de bunun sıkıntısını yaşadığım için tercih aşamasına dikkat çekmek istiyorum. Öğrenci sınava girmeden önce girmek istediği bölümü ve üniversiteyi belirliyor. Ama diyelim ki sınavda beklediğinden yüksek bir puan alıyor ve puanı başka bir bölüme yettiği için gidip o bölümü seçiyor. Ancak bu sonradan kişinin çok mutsuz olmasına neden olabilir. Benim kendilerine tavsiyem, puanları unutmaları. Önce meslek ve kariyer seçimi gelmeli, tercihlerini buna göre yapmalılar. Şunu da çok şiddetle tavsiye ederim; bizler genellikle bir mesleği severek icra edenlerden aldığımız bilgilerle o mesleği tanımaya çalışırız ama bunun tam tersini yapmak da gerekli. O bölümü okuyup şu anda başka bir alanı tercih etmiş insanlarla konuşsunlar. Çünkü bu kişiler mesleğin zorlu yanları hakkında daha doğru bilgiler verebilir. Ayrıca kariyer uzmanlarından bilgi alsınlar.

Ben de Uğur Dershanesi öğrencisiydim, ÖSS sınavında ilk beş yüze girdim ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okudum. Şu an bilişim alanında çalışıyorum. Şimdiki aklım olsa farklı bir bölüm seçerdim. Ben yine de sevdiğim bir alanda çalışma şansını yakaladığım için şanslıyım. Onlar benim kadar şanslı olmayabilirler. Bu nedenle meslek seçimlerini yaparken çok dikkatli olsunlar.