Neden ABD'de Eğitim

NEDEN ABD'DE EĞİTİM

Belki uzun süredir Amerika'da öğrenim görmeyi düşlüyorsunuz, yada çalışmalarınızı veya kariyerinizi sürdürmek için İngilizce'nizi ilerletmeniz gerektiğini fark ettiniz. Belirli bir Amerikan üniversitesinde, alanınızda uzmanlaşarak geleceğiniz için en iyi yatırımı yapmış olacağınızı keşfetmiş de olabilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun, hedeflerinizi gerçekleştirmek için şimdi ABD'ye gitmek istiyorsunuz. Amerika hakkında yazılar okudunuz, Amerikan filmleri ve videoları gördünüz ve belki daha Türkiye'den ayrılmadan Amerikalılarla konuştunuz. Ancak Amerika'da bizzat edineceğiniz yaşam tecrübesinin size dil konusunda ustalık kazandıracağını ve bu ülkeyi anlamanızda gerekli olacak kültür yakınlığını sağlayacağını biliyorsunuz.


Ne okumalı ve nerede okumalı?
Kendiniz için en uygun akademik dalda karar kıldığınızda okulunuzun fiziki koşullarının da amaçlarınıza uygun olduğundan emin olmanız gerekir. ABD'de okumak için yer seçimi söz konusu olduğunda coğrafya önemli bir rol oynar. Her zaman olduğu gibi, çeşitli hedefler belirlemeniz gereklidir. "Nerede okumalı?" sorusunun cevabı sadece bölgenin yaşam tarzını değil aynı zamanda coğrafyasını da içermektedir. Çoğu Türk öğrenci başlangıç itibarıyla Amerika'nın ne kadar büyük olduğunun farkına varamaz. Kıta ABD'si o kadar büyüktür ki dört ayrı zaman bölgesine ayrılmıştır: Doğu (Alaska ve Hawaii dışındaki tüm eyaletler); Orta; Mountain ve Pacific. Los Angeles'tan New York City'ye kesintisiz bir uçak seyahatinin altı saat sürdüğünü unutmayın; New York'tan Atlas Okyanusu üzerinden Londra'ya yapılan bir uçak seferi de yaklaşık bu kadar sürer. Tahmin edebileceğiniz gibi iklim koşulları da ABD boyunca değişir. Ülkenin güneyi bol güneşli ve ılımandır. Kuzey yarısı ise temel olarak Kasım'dan Şubat'a değin süren kış aylarında kar yağışı alır.

Kamu taşımacılığı vasıtasıyla geniş metropol bölgelerin kültürel imkanlarından yararlanabileceğiniz büyük şehirlerde yaşamayı isteyebilirsiniz. Hemen hepimiz Amerikan şehirleri hakkında önceden bir şeyler duymuşuzdur; Los Angeles, New York gibi. Gerçek şu ki, California ve New York 1997-1998'de yabancı öğrenci sayısı bakımından başı çekmekteydi. Eğer "farklı" tecrübeler yaşamak isterseniz ülkenin diğer birçok kentini de düşünebilirsiniz. Bunlar arasında Charlotte, Kuzey Carolina, Kuzey Doğu Pittsburgh, Pennsylvania; ülkenin orta kısmında bulunan St. Lois, Missouri; Güney Batı'da Phoneix, Arizona veya Kuzey Batı'da Oregon ve Portland sayılabilir. San Francisco veya yaşamak için Philadelphia kadar medyatik olmayan yerlerin yanısıra  kırsal alanları da tercih edebilirsiniz.

Ülkenin uzak bölgelerinde akademik açıdan oldukça kaliteli çok sayıda okul bulunmaktadır. Tercih yaparken önemli olan, öncelikle akademik seçenekler hakkında ve daha sonra okulun içinde bulunduğu şehir ve toplum hakkında bir şeyler öğrenmektir. Nerede okumalı ile ne okumalı sorularına ortak bir zeminde cevap bulmak için göz önünde bulundurulması gereken bir çok detay vardır. Nihai kararın size  ait olduğunu unutmayın.


Çeşitlilik
Amerikan toplumu ve coğrafyası çeşitlilik arz eder. Öğrenim görmek için nereyi seçerseniz seçin; tarih, gelenek ve görenekler bakımından yöresel bir kültür zenginliği ile karşılaşacaksınız. Amerika, hala yeni göçmenler kabul eden çok ırklı bir toplumdur. Öğrencilerin bazı bölgelerde dikkatli olması gerekirken, Amerikanın büyük çoğunluğunda sokaklar ve üniversite kampüsleri güvenilirdir.


Farklılıklar
Amerikan üniversiteleri Türkiye'deki üniversitelerden birçok yönden farklıdır. İlk olarak, sınıflar genellikle küçüktür. Sınıfların öğrenci mevcudu on ila yirmi arasında değişmektedir. Öğrencilerin ders esnasında tartışmalara katılması teşvik edilir. Öğretmenler ofislerinde öğrencileri kabul eder, hatta kahve ya da yemeklerini onlarla paylaşırlar. Öğrenciler ve öğretim görevlileri arasındaki yakın ilişki öğrencileri motive eder ve onları müfredata kişisel yaklaşımlar getirmeye yönlendirir. 

Amerikan öğrencilerinin çoğu kampüste veya kampüs yakınlarında kalmayı tercih eder. Amerika'da öğrenim görürken birçok etkinliğe katılma, çalışma saatlerini ve boş zamanlarınızı diğer öğrencilerle geçirme şansınız olacaktır. Bu sayede dil yetenekleriniz gelişecek, öğrenci arkadaşlarınızdan, Amerikan kültürü ve herhangi bir Amerikan kampüsünde temsil edilen diğer farklı kültürler hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Yön verenler
Amerika'da öğrenim görürken teknolojideki en son gelişmelere şahit olacaksınız. Seçtiğiniz alanda, öncü bilim adamlarıyla karşılaşma ve hatta onlarla çalışma şansınız dahi olabilir. Bu site, söz konusu heyecanlı akademik yolculuğa atılmanızda  nerede çalışacağınızı belirlemenizde size yardımcı olabilir.


Amerika'da okumak için on sebep 

  • Amerika Birleşik devletleri yabancı öğrenci ve turistlerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir.
  • ABD, dünyaca ünlü eğlence merkezlerine ve göz alıcı coğrafyaya sahip bir ülkedir.
  • ABD, isteklerinize uygun olanı mutlaka bulacağınız çok sayıda kolej ve üniversite seçeneği sunar.
  • Amerikan üniversitelerinin bir çoğu prestij sahibidir ve bu okullardan alınacak diplomalar dünya genelinde tanınırlığa sahiptir.
  • ABD, dünyanın endüstri ve teknoloji alanında önde gelen ülkelerinden biridir.
  • Hemen her okul ve bölümde yabancı öğrenciler için kontenjanlar bulunmaktadır.
  • Çok çeşitli kültürleri potasında eriten ABD, ülkede bulunan 20 milyonu aşkın yabancı nüfusuyla kültürel zenginliğe sahiptir.
  • Çoğu Amerikan okulu, endüstriyel ve ticari çevrelerle sıkı ilişkiler içindedir.
  • Okulların kayıt - kabul şartlarının esnek oluşu, göz önünde bulundurduğunuz şartlara uygun bir okul bulmanız konusunda size ekstra şans sağlar.
  • Bir Amerikan okuluna kaydolarak kampüslerde sunulan öğrenci etkinliklerine katılma ve organizasyonların bir parçası olma fırsatı elde etmiş olursunuz.