Kanada'da Üniversite Eğitimi

Genel Sartlar: Lisans Programlari
Asagidaki liste, Kanada'da lisans egitimi almak isteyen ögrenciler için neler gerektigi konusunda genel bir bilgi vermektedir.

Her kurumun ögrencilerden spesifik olarak isteyecekleri degisebilir ve ögrencilere, ilgilendikleri kurumun kabul ve kayit sartlari konusunda direkt olarak kurumla baglantiya geçmeleri tavsiye edilir.

Kanada akademik ortaogretim programina denk bir kurumun basariyla tamamlandigina dair belge; lise diplomasi

Ingilizce ya da Fransizcada güçlü bir yetkinligin olduguna dair belge.
Ögrencilerden dil yetkinlik testi (TOEFL, IELTS, MELAB gibi) belgeleri istenebilir.
Genel olarak, Francophone universiteleri yabanci ögrencilerden Fransizca bilgisi konusunda kendi testlerini basariyla geçmis olmalarini isterler. Bazi egitim kurumlari, kurumda verilen egitim dilindeki Proficiency testi sunmak yada o kurumun dil programini basariyla tamamlamis olmak suretiyle degerlendirme yapabilir.

Genel Sartlar: Yüksek Lisans Programlari
Asagidaki liste Kanada’da yüksek lisans programina basvurmak isteyen ögrenciler için gerekenleri genel basliklari ile özetlemektedir.

Her kurumun ögrencilerden spesifik olarak isteyecekleri degisebilir ve ögrencilere ilgilendikleri kurumun kabul ve kayit sartlari konusunda direkt olarak kurumla baglantiya geçmeleri tavsiye edilir.

  • Denkligi olan üniversitelerden birinden alinan lisans diplomasi
  • Daha onceki egitiminde akademik basarilara sahip olmak
  • Referans mektuplari
  • >Programa neden basvurdugunu anlatan bir mektup
  • (GRE) Graduate Record Examination (GMAT) Graduate Management Admission Test gibi standard testleri almis olmak

Uzmanlik Programlari
Saglik bilimleri, hukuk, mimarlik gibi programlara girmek için, ögrencilerin dört yillik bir üniversite programini tamamlamis olmalari gerekmektedir.

>Kanada'nin genelinde hem sehir merkezi hem de kirsal kesimde kurulmus olan üniversiteler bulunmaktadir. Üniversitelerin hepsi egitim ve arastirma kalitesi olarak uluslararasi platformda taninan okullardir. Kanada üniversitelerinden alinan diplomalar Amerika’dan ve diger ülkelerde bilinen üniversitelerden alinan diplomalarla esit kabul edilir. Kanada üniversitelerinin çogu devlet üniversitesidir, bunun sonucunda hepsi, tercih edilen bölüm hangisi olursa olsun yüksek kalitede egitim verir. Ayrica, okullarin tümü yüksek dereceli akademik otonomiye sahiptirler. Full time ögrenci kayitlari 35.000 ile 1.000 kisi arasinda degisiklik gösterir. Ayrica, üniversitelerin çogunda part-time ve sürekli egitim alan ögrenciler bulunmaktadir. Üniversiteler, lisans egitiminden doktoraya kadar, sertifika ve profesyonel programlar da dahil olmak üzere genis seçenekli ders imkanlari sunarlar. Üniversite ücretleri eyalete, egitim kurumuna ve egitimi alinacak programa göre degisiklik gösterir.

Akademik yil genelde Eylül’den Mayis’a kadardir. Bazi üniversitelerde sömestr ya da tüm derslerin yazin da alinabildigi trimester sistemi vardir. Kanada genelinde yapilan herhengi bir üniversiteye giris sinavi yoktur. Her üniversite kendi kabul standardlarini olusturdugu gibi, her basvurunun niteligini kendisi degerlendirir.
Kanada iki resmi dile sahip oldugundan - Ingilizce ve Fransizca - uluslarasi bir ögrenci Ingilizce yada Fransizca egitim veren kurumlardan birinden diploma alabilir. Bazi üniversiteler her iki dilde de egitim olanagi sunarlar, fakat Kanada üniversitelerine devam etmek için ögrencilerin her iki dile birden hakim olmasi gerekmemektedir.

Ingilizceyi birinci dil olarak bilmeyen ögrenciler, Ingilizce egitim veren üniversitelerin lisans programlarina devam edebilmek için Ingilizce sinavini geçmek zorundadir. TOEFL genel olarak kabul edilen bir sinav olmasina ragmen üniversiteler, kendi hazirladiklari testleri ya da IELTS gibi Ingilizce ölçüm testlerini de kabul edebilirler.

Kanada Egitim Merkezi (CEC), Kanada üniversiteleri tarafindan kabul edilen Ingilizce ölçüm testlerinden hangilerinin kabul edilecegi konusunda gerekli ve yeterli bilgiyi saglamaktadir. Buna ek olarak, Kanada Egitim Merkezi'nde Kanadali okullarin genis çapli materyalleri mevcuttur. CEC, Kanada'da egitim almak isteyen ögrencilerin basvurularinda ve uygun kurumun bulunmasida ögrencilere danismanlik hizmeti saglamaktadir.
Eger Fransizca egitim veren bir kurumda egitim almak istiyorsaniz, Kanada’da uluslararasi ögrencilerin bir diploma programina kabul edilmesi için gereken standard bir Fransizca ölçüm testi bulunmamadigini hatirlatiriz. Ancak, Fransiz üniversiteleri ögrencinin Fransizca seviyesini ve yeterliligini, kendi yazili testleri ya da her basvuru sahibinin özelliklerini degerlendirerek belirleyebilirler.

Program Transferleri

Bazi durumlarda, ögrencinin lisans programinin sadece bir ya da iki dönemini bitirmesi daha sonra kendi ülkesindeki diploma programlarina basvurmasi mümkündür. Ayrica ögrencinin kendi ülkesinde okudugu bölümü Kanada'daki bir üniversiteye transfer olarak tamamlamasi da sözkonusu olabilir. Her iki durumda da, ögrencinin ilgilendigi programin denklikleri hakkinda Kanada'daki kurumlarda bulunan danismanlardan yardim almasi önemlidir.

Kanada’da okumak icin gereken ücretler oldukça ekonomiktir. Uluslararasi bir ögrenci icin Fen Edebiyat programlarinin bir ögretim yilli (8 ay) için maliyeti 11,903 Kanada dolaridir.

Kanada’da egitim yapmak uluslararasi ögrencilere ekonomik acidan büyük avantajlar saglar. Örnegin, Ulusal Üniversiteler Birligi’nin 2003 yili anketi sonuçlarýnda görüldügü gibi Kanada, Ingiltere, Avusturalya ve Yeni Zellanda gibi diger ulkelerdeki egitim secenekleriyle karsilastirildiginda egitim ücretleri en düsük olan ülkedir. Ayrica Amerika’daki devlet üniversitelerinin ücretleri Kanada’daki lisans egitimi ücretlerinden 1/3 oraninda daha pahali ve Amerika’daki özel üniversitelerin ücretleri ise iki kat daha pahalidir. Kanada’da egitim yapmak, uluslararasi ögrencilere, Kanada’da yasam ücretlerinin de ekonomik olmasi nedeniyle finansal açidan daha büyük avantajlar saglar.

Kaynak Kanada Üniversiteleri ve Kolejleri Birligi